Guma do żucia jest trucizną
Reading Time: 2 minutesPo gumę do żucia sięgamy, żeby odświeżyć oddech, zabić głód lub po prostu dla przyjemności. Jednak to niewinnie wyglądające małe coś niesie znacznie więcej negatywnych skutków ubocznych, niż można się spodziewać.
Co prawda guma do żucia rozładowuje stres i przywraca neutralne PH śliny w jamie ustnej, pozwalając ograniczyć procesy próchnicze zębów. Lecz na tym jej zalety w zasadzie się kończą. Lista negatywnych skutków niestety znacznie przewyższa zalety.
Gumy do żucia zawierają żywicę syntetyczną, cukier, liczne wypełniacze (talk czy węglan wapnia), masę konserwantów, różne zmiękczacze, substancje słodzące (na przykład sorbitol lub aspartam) i aromaty. Wszystko to robi z nich prawdziwy miks toksyczny.
Przy produkcji gumy do żucia stosuje się dwa rodzaje baz: zwykłą i balonową. Dawniej bazę gumową tradycyjnie produkowało się z mleczka otrzymywanego przez nacięcie pnia sączyńca (drzewa powszechnie uprawianego w międzyzwrotnikowej strefie Ameryki). Obecnie z powodów ekonomicznych i jakościowych wykonywana jest z polimerów.
Współcześnie używa się poliizobutylenu będącego niezwulkanizowaną formą syntetycznej gumy, czasem z dodatkiem polioctanu winylu. Ten pierwszy służy także do wyrobu klejów, wykładzin i uszczelek. Natomiast polioctan winylu to polimer winylowy stosowany m.in. jako składnik farb emulsyjnych, lakierów, klejów oraz mas szpachlowych.
W gumach cukier często zastępuje się substancjami silnie słodzącymi (aspartam, acesulfam K) lub produkuje z dodatkiem substancji wypełniająco-słodzących (sorbitol, mannitol, ksylitol, laktitol, maltitol). Z alternatyw dla cukru jedynie erytrytol nie jest szkodliwy, gdyż organizm go nie metabolizuje – jest całkowicie wydalany z moczem. Pozostałe są związkami wysoce toksycznymi i rakotwórczymi.
Mannitol, ksylitol, sorbitol i maltitol potrafią błyskawicznie wywołać biegunkę, gdyż dają efekt przeczyszczający i powodują wzdęcia. Wszystkie wywołują zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Uwaga: sorbitol u psów może powodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Lepiej żeby pies nie dorwał się do właśnie kupionych mentolówek Wrigley’a z Biedry.
Acesulfam K ma działanie rakotwórcze, prowadzi do nowotworów płuc, piersi, białaczki oraz chorób układu nerwowego. Zdecydowanie najgorszy z tego zbioru jest aspartam, który może powodować bóle i zawroty głowy, zmęczenie, kołatanie serca, problemy żołądkowe, a nawet utratę pamięci, halucynacje, depresję, utratę słuchu, bezsenność i ślepotę.
Gumy do żucia bardzo często zawierają także fluor, który rujnuje metabolizm i osłabia psychikę. Żucie gumy jest najbardziej niewskazane dla osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniewskiego-Crohna, refluksem żołądka i innymi problemami natury gastrycznej.
Najlepiej zrezygnować z żucia gumy w ogóle. Jeśli koniecznie nam zależy, trzeba rozejrzeć się za wegańskimi zamiennikami gum do żucia – pozbawionymi słodzików i innych toksycznych substancji chemicznych.