typex.info

SYSTEM

Czym jest DEW?

Reading Time: 2 minutes Opis technologii plus krótkie wideo.

28/02/23 2 min

Czym jest DEW?

Reading Time: 2 minutes

DEW, czyli Direct Energy Weapon to broń dystansowa, która zadaje obrażenia wysoce skoncentrowaną wiązką energii bez pocisku. Wykorzystywane są tu lasery, mikrofale, wiązki cząstek i strumienie dźwięku. Potencjalne zastosowania tej technologii obejmują broń wycelowaną w siłę żywą, rakiety, pojazdy i urządzenia optyczne.

W USA rozwojem nad energetyczną bronią kierunkową zajmują się takie podmioty jak DARPA, Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych, Centrum Badań i Rozwoju Uzbrojenia Armii Stanów Zjednoczonych czy Laboratorium Badawcze Marynarki Wojennej.

Oficjalnym zastosowaniem tej technologii jest przeciwdziałanie pociskom balistycznym, hipersonicznym pociskom manewrującym i hipersonicznym pojazdom szybowcowym. Szacuje się, że wymienione systemy obrony przeciwrakietowej zostaną uruchomione pod koniec trzeciej dekady XXI wieku.

Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja, Indie i Pakistan opracowują własne wersje energetycznej broni kierunkowanej, podczas gdy Iran i Turcja twierdzą, że mają ją w służbie czynnej. Oficjalnie po raz pierwszy dystansowej broni kierunkowej w walce zbrojnej użyła Turcja w sierpniu 2019 w Libii, choć jest niemal pewne, że znacznie wcześniej używały jej USA. Po dziesięcioleciach badań i rozwoju większość broni typu DEW wciąż znajduje się na etapie eksperymentów i dopiero okaże się, czy i kiedy zostanie ona wdrożona do regularnej służby.

Obrotowy panel laserowy montuje się na dziobie lub w dolnej części poszycia. Wiązką lasera można manewrować w każdej płaszczyźnie.

Broni o ukierunkowanej energii można używać dyskretnie. Promieniowanie nie generuje dźwięku i jest niewidoczne, jeśli znajduje się poza widmem widzialnym. Na światło nie ma wpływu wiatr, co nadaje mu prawie idealnie płaską trajektorię. To sprawia, że ​​celowanie jest znacznie dokładniejsze i rozszerza zasięg niemal do linii wzroku, ograniczonej jedynie dyfrakcją i rozproszeniem wiązki (które osłabiają moc i efekt) oraz pochłanianiem lub rozpraszaniem przez zawartość atmosferyczną.

Lasery poruszają się z prędkością światła i mają duży zasięg. Broń laserowa potencjalnie eliminuje wiele problemów logistycznych w zakresie zaopatrzenia w amunicję, o ile jest wystarczająca ilość energii do jej zasilania. W zależności od kilku czynników operacyjnych, w pewnych kontekstach broń o ukierunkowanej energii może być tańsza w obsłudze niż broń konwencjonalna.

Niestety wiele wskazuje też na to, że DEW była (i nadal jest) regularnie wykorzystywana w operacjach fałszywych flag oraz innych utajnionych działaniach wojskowych, takich jak wywoływanie pożarów, eksplozji, niszczenie obiektów wojskowych i cywilnych. Najprawdopodobniej DEW była używana podczas serii pamiętnych pożarów puszczy amazońskiej w 2019 roku. Poniżej obejrzysz krótki kolaż nagrań uchwytujących użycie DEW.