typex.info

NWO

USA masowo importują rosyjską ropę

Reading Time: 3 minutes Granda kręci się w najlepsze.

27/01/23 3 min

USA masowo importują rosyjską ropę

Reading Time: 3 minutes

Podczas gdy cała Europa żyje rosyjsko-ukraińskim konfliktem, a ludzie ufają politykom i wierzą w medialną propagandę, pod stołem kwitnie handel na ogromną skalę. Z doniesień indyjskiego wydania The Telegraph wynika, że chociaż USA zakazały swoim obywatelom i sojusznikom kupowania rosyjskiej ropy, w rzeczywistości masowo ją importują – nie naruszając nałożonych przez siebie “sankcji”.

Import surowca do USA odbywa się poprzez Indie, które w styczniu zintensyfikowały zakupy rosyjskiej ropy do rekordowych poziomów z poprzedniego miesiąca. Co zdumiewające, Stany Zjednoczone stały się największym na świecie nabywcą produktów rafinowanych, mimo gróźb Waszyngtonu w stronę reszty świata, aby nie kupowała rosyjskiego paliwa.

Zakupy rosyjskiej ropy przez Indie wzrosły z 1,2 miliona baryłek dziennie w grudniu 2022 do ​​1,7 miliona baryłek dziennie w styczniu bieżącego roku. USA tradycyjnie były dużym nabywcą rosyjskiego produktu rafinowanego zwanego Dziewiczym Olejem Napędowym (VGO – Virgin Gas Oil). Ponieważ obecnie nie może kupować VGO bezpośrednio z Rosji, kupuje go z indyjskich rafinerii prowadzonych przez Reliance Energy i Nayara Energy – a VGO w tych rafineriach jest wytwarzane właśnie z rosyjskiej ropy naftowej. 

Stany Zjednoczone kupują 200 tysięcy baryłek dziennie gotowych produktów, głównie VGO od Reliance. „Największym krajem docelowym indyjskich produktów są, co zaskakujące, Stany Zjednoczone. A największymi eksporterami do Stanów Zjednoczonych są Reliance i Nayara” – mówi Viktor Katona, główny analityk surowcowy w Kpler, międzynarodowej firmie zajmującej się analizami rynku paliw.

Reliance i Nayara to dwaj najwięksi nabywcy rosyjskiej ropy, ale duzi giganci sektora publicznego, tacy jak IndianOil Corporation (IOC), Bharat Petroleum (BP) i Hindustan Petroleum (HP), również weszli do gry w wielkim stylu. „Wszyscy kupują. To się stało sportem narodowym” – twierdzi Katona. W tym miesiącu Reliance kupuje od Rosji około 600 tysięcy baryłek dziennie, co stanowi prawie połowę całkowitej mocy przerobowej rafinerii. 

Zniżka na zakupy hurtowe

W indyjskich portach zacumowało łącznie 68 tankowców z Rosji. Uważa się, że Indie otrzymują około 10 USD zniżki na baryłce. Katona mówi: „Skoro Indie otrzymują 10 dolarów zniżki, rafinerie mogą zaoszczędzić 10 milionów dolarów na tankowcu”. Statki cumują we wszystkich głównych portach, w tym Sikka (dla Jamnagar Refinery), Paradeep (dla IOC), Kochi (dla BP). Kilka tankowców również zawinęło lub kieruje się do Bombaju, Mangalore, Mundra, Chennai i Visakhapatnam.  

Od początku wojny na Ukrainie prawie rok temu Indie, wzywając do dialogu, ignorowały apele Zachodu o niekupowanie rosyjskiej ropy, twierdząc, że jej potrzebują, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne 1,4 miliarda ludności. Jednocześnie Stany Zjednoczone walczą o odbudowę swoich rezerw strategicznych po tym, jak zostały one wyczerpane wskutek antyrosyjskich sankcji oraz wysiłków mających na celu powstrzymanie wzrostu cen OPEC przed podwyżką cen paliw na stacjach benzynowych w USA.

„Wykresy pokazują, że w grudniu Stany Zjednoczone były najpopularniejszym kierunkiem wysyłki. Drugie miejsce zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie, a trzecie Singapur. USA importują niesamowitą ilość VGO” – stwierdza Katona.

To wszystko oznacza, że wojna gospodarcza USA nie uderza w Rosję, ale w jej europejskich sojuszników, którzy jako jedyni są pozbawieni rosyjskich węglowodorów. Ma to ogromne znaczenie w kontekście amerykańsko-ukraińskiego sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, który pozbawił Unię Europejską jej głównego źródła energii.

Propaganda atlantycka nie ma na celu zmobilizowania wojsk sojuszniczych przeciwko Moskwie, tylko zmuszenie Europejczyków do zaakceptowania recesji gospodarczej narzuconej w duchu raportu Paula Wolfowitza przygotowanego dla Pentagonu jeszcze 1992 roku. Wolfowitz wówczas napisał: “Chociaż Stany Zjednoczone popierają projekt integracji europejskiej, należy zachować ostrożność, aby zapobiec powstaniu czysto europejskiego systemu bezpieczeństwa (energetycznego – przyp.), który mógłby osłabić NATO, w szczególności jego zintegrowaną strukturę dowodzenia wojskiem”.

Obecny Sekretarz Stanu, Antony Blinken i jego zastępca, Viktoria Nuland, należą do tej samej kliki ideologicznej. Pani Nuland jest tą słynną rozmówczynią nagraną przez europejskie służby w 2014 roku przed uruchomieniem majdanu w Kijowie celem obalenia rządku Janukowycza. Kiedy jej rozmówca zauważył, że taka operacja Waszyngtonu może być niebezpieczna dla Unii Europejskiej, Victoria Nuland odpowiedziała pamiętne: “Fuck European Union!”.

Dla USA głównym przeciwnikiem nie jest Rosja, ale silna, konkurencyjna i niezależna Europa. Waszyngton gwałtem i pieniędzmi, wykorzystując wpływy w Polsce i na Ukrainie, dosłownie wrzucił Unię Europejską do ognia, kiedy tylko pojawiła się sposobność. W całym tym spektaklu nie chodziło o pokonanie Rosji, tylko o pozbawienie Europy niezależności energetycznej.

tekst napisany na podstawie:

https://www.telegraphindia.com/business/indias-breaking-all-records-for-buying-russian-oil-but-who-is-the-surprise-buyer/cid/1910044?utm_source=substack&utm_medium=email