typex.info

ZIEMIA

Google Earth – kreskówkowy świat

Reading Time: < 1 minute Nieistniejący, sztuczny, cyfrowy świat.

3/04/23 < 1 min

Google Earth – kreskówkowy świat

Reading Time: < 1 minute

Najsłynniejszy model kuli ziemskiej – Google Earth – jest kompletną fikcją. Namalowany przez inżynierów NASA i grafików Google’a twór przedstawia zupełnie fałszywą, sztuczną, cyfrową, nieistniejącą Ziemię udającą rzeczywistość. Poniższe wideo przybliża rozumienie mechanizmu działania tej aplikacji.

Sztuczka działania Google Earth polega na tym, że program łączy w sobie dwa rodzaje źródeł i sprytnie się między nimi przełącza. Pierwszym źródłem są tysiące zdjęć satelitarnych (z tym że satelity nie wirują po żadnych orbitach – montuje się je w balonach i wynosi na wysokość 50 tysięcy stóp).

Drugim źródłem są tak zwane kompozyty zdjęciowe. Wszystkie CGI Ziemi (cyfrowe modele Ziemi tworzone przez NASA) to kompozyty – gotowe zestawy skanów, kolaże zdjęć poddane obróbce graficznej w Photoshopie. Po oddaleniu obrazu na daną odległość program automatycznie przechodzi ze zdjęć satelitarnych do kompozytów, ukazując kreskówkowy świat nieistniejącej kuli ziemskiej.

Mimo że jesteśmy obserwowani 24h/7 z tysięcy satelitów, ani NASA, ani Google nie może nam pokazać podglądu Ziemi na żywo. Serwują wyłącznie stare, kilkuletnie zdjęcia satelitarne. Nigdzie nie znajdziesz choćby jednego zdjęcia kuli ziemskiej, znajdziesz jedynie CGI. Nigdzie też nie znajdziesz nagrania ukazującego ruch wirowy Ziemi, znajdziesz tylko animacje komputerowe. Obudź się, Neo!