typex.info

ZIEMIA

Krzywizna Ziemi czy ogniskowa obiektywu?

Reading Time: 2 minutes W jaki sposób produkuje się krzywiznę Ziemi?

25/11/22 2 min

Krzywizna Ziemi czy ogniskowa obiektywu?

Reading Time: 2 minutes

Jednym z najczęściej podawanych dowodów na kulistość Ziemi są tzw. zdjęcia z kosmosu lub bardzo dużej wysokości ukazujące zakrzywioną bądź całkowicie obłą Ziemię. Jesteśmy tymi fotografiami bombardowani od wczesnego dzieciństwa. Większość z nas dobrze kojarzy również słynne nagrania z „kosmosu” udostępniane przez NASA lub inną agencję kosmiczną, w której jakiś astronauta „lewituje w przestrzeni kosmicznej” na tle kulistej Ziemi. Na nieszczęście niczego nieświadomych mieszkańców Ziemi zdjęcia tego typu robi się bardzo prostą techniką. Wystarczy na aparat lub kamerę założyć szerokokątny obiektyw, tzw. rybie oko (fisheye).

Generalnie rzecz ujmując, obiektywy dzielą się na krótkoogniskowe, standardowe i długoogniskowe. Im krótsza ogniskowa obiektywu, tym szerszy kąt widzenia, ale większe zniekształcenie fotografowanego obiektu. Z tego właśnie powodu nigdy nie fotografuje się modelek i aktorów obiektywami krótkoogniskowymi, gdyż mocno uwypuklają one rysy twarzy i powiększają nosy. By uniknąć zniekształcenia, zdjęcia portretowe robi się ogniskową o długości co najmniej 50mm, a zazwyczaj 85mm.

Spójrz teraz na kadr z serialu “Mindhunter” produkcji Netflixa. Mamy tu ujęcie zrobione z helikoptera lub drona wyposażonego w szerokokątny obiektyw. Zwróć uwagę na wyraźne wybrzuszenie linii horyzontu. Oczywiście celem twórców serialu nie było udowadnianie kulistości Ziemi, jednak przy okazji pokazali efekt zniekształcenia terenu filmowanego obiektywem o szerokim polu widzenia.

kadr z drugiego sezonu serialu “Mindhunter”

Na poniższym kolażu natomiast widzimy zdjęcia Ziemi robione z balonu umieszczonego na bardzo dużych wysokościach. W górnej części umieszczono zdjęcia robione bardzo szerokim kątem. W dolnej zaś mamy do czynienia z fotografiami zrobionymi obiektywem standardowym.

linia horyzontu jest prosta i zawsze na jednakowej wysokości

Widać wyraźnie, że horyzont jest płaski, kiedy Ziemię fotografuje się średnią ogniskową. Legendarna krzywizna Ziemi to po prostu ordynarnie fabrykowane oszustwo. Nie ma i nigdy nie było żadnej fizycznej krzywizny Ziemi, istnieje ona wyłącznie w głowach ludzi zindoktrynowanych pseudo nauką i satanistyczną kulturą popularną.