typex.info

ZDROWIE

Węgiel aktywny antidotum na wiele dolegliwości

Reading Time: 2 minutes O zaletach zażywania węgla leczniczego.

17/12/22 2 min

Węgiel aktywny antidotum na wiele dolegliwości

Reading Time: 2 minutes

Węgiel aktywny (zwany także aktywowanym bądź leczniczym) to nic innego jak spalone w odpowiednich warunkach drewno. Powstały w ten sposób produkt jest silnym naturalnym środkiem wychwytującym i wiążącym wszelkie trujące substancje zbierające się w naszym organizmie: toksyny, trucizny, szkodliwe produkty przemiany materii i związki chemiczne.

Węgiel potrafi związać zużyte hormony, białka, wirusy, grzyby i bakterie, a następnie wypłukać z organizmu. Porowata struktura węgla aktywowanego o ujemnym ładunku elektrycznym wiąże dodatnio naładowane toksyny i gazy. Gromadzi je w porowatych zakamarkach tak, by bezpiecznie podróżowały przez układ pokarmowy.

Węgiel leczniczy absorbuje wodę, produkty płynne i gazowe gromadzące się w jelitach, a także bakterie, wirusy czy drożdżaki. Osusza śluzówki, działa lekko ściągająco i utrudnia namnażanie się patogenów. Z badań wynika, że 10 gramów węgla może zneutralizować od 3 do 7 gramów trucizn i toksyn. Dla dorosłego człowieka dawka 5-10 gramów jest w stanie pokryć warstwą ochronną całą powierzchnię przewodu pokarmowego.

Kiedy warto zażyć węgiel?

Węgiel aktywny to pierwsza pomoc w przypadku zatruć pokarmowych, zatruć chemicznych (lekowych, alkoholowych), problemów trawiennych (biegunka, niestrawność, wzdęcia), a także rozmaitych infekcji. Dawkowanie zależy oczywiście od przypadłości i stopnia jej zaawansowania. Przy zatruciach pokarmowych należy wziąć jednorazowo dużą dawkę – do 15 gramów (czyli łyżkę stołową) i uzupełniać co kilka godzin. Przy podawaniu węgla należy pić bardzo dużo wody. W przypadku zatruć chemicznych należy zażyć bardzo dużą dawkę – do 50 gramów, najpóźniej do godziny od zatrucia. Problemy trawienne wymagają wzięcia kilku gramów węgla co kilka godzin, natomiast w czasie grypy i przeziębienia powinno wystarczyć półtora grama co pięć godzin.

Węgiel aktywny doskonale wyłapuje zanieczyszczenia powodujące reakcje alergiczne, uszkodzenia oksydacyjne i obniżenie odporności. Usunięcie toksyn z organizmu może poprawić samopoczucie, zmniejszyć bóle stawów, podnieść poziom energii, zwiększyć sprawność umysłową. Czynniki środowiskowe, takie jak pleśnie, pestycydy, chemikalia w żywności i wodzie, powodują toksyczne obciążenie organizmu. Od czasu do czasu warto więc rutynowo oczyścić nasz przewód pokarmowy i pozbyć się niepotrzebnego balastu.